Logo Yanı Reklam

Turizm Haftası başladı.

Turizm Haftası korumanın başkenti Safranbolu'da çeşitli etkinliklerle başladı.

Tarihi Çarşıda bulunana Asmaaltında gerçekleştirilen etkinliklerde açılış konuşmasını yapan Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, “Turizm Haftası etkinliklerini Korumacılığın Başkenti, Dünya Miras Kenti Safranbolu’muzda başlatıyoruz. Safranbolu ilçemiz kültür mirasını korumasındaki üstün başarısından dolayı ülkemizde pek çok şehre örnek teşkil etmektedir. Asıl olan bundan sonraki süreçte bu kararlılığı sürdürebilmektir. İnşallah bizden sonraki nesillere bu mirası aynen aktaracağımıza inanmaktayım” dedi.

Etkinlikte konuşan  Karabük Valisi Mehmet Aktaş  "Kentin sanayi yatırımıyla şehirleştiğini, bunun yanında bir kültür şehri olduğunu söyledi." "Karabük'ün Safranbolu gibi bir dünya değerini içinde barındırdığını" ifade eden Aktaş, şöyle konuştu:

"Bu şehrin bugüne kadar korunarak gelmesinde Safranbolulu vatandaşlarımızın büyük emeği ve katkısı vardır. Şehircilik anlayışı, mimari ve sosyal yapısıyla örnek bir şehir. Bu şehir el birliğiyle korunarak bugünlere gelmiştir. Bugün itibariyle artık dünya insanlığının malı haline gelmiştir. Bizlere düşen bu değeri layıkıyla koruyabilmek ve gelecek nesiller aktarmaktır."

Konuşmanın ardından şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere  ödülleri verildi.

Ünsan Tülbentçi İlkokulu tarafından yapılan halk oyunları gösterisinin ardından, "Safran" konulu fotoğraf sergisi açıldı.